9 dôvodov, prečo si obstarať škrečka namiesto psa či mačky

18.01.2023

DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať škrečka 

  • Pracujete celý deň a na mačku či psa nemáte čas? Škrečok celý deň spokojne prespí a aktívny je najskôr za súmraku. Miesto večernej nudnej televízie tak môžete pozorovať zábavného škrečka ..
  • Ako pri mnohých domestikovaných druhoch, aj u škrečka chovatelia vyšľachtili veľa farebných variantov a typov srsti. Môžete ich tak od seba ľahko rozlíšiť.
  • S škrečkom sa dokonca môžete zúčastniť aj špeciálnych výstav.
  • Napriek tomu, že škrečkovia cez deň spia, k večeru a v noci si absenciu aktivity vynahradzujú. Sú to veľmi vynaliezavé a rýchle zvieratká. Rozhodne nebudú len nečinne sedieť.
  • Škrečky sú samotári. K životu im tak stačí pomerne malá, zato hojne členitá ubikácia. Nezaberú teda toľko miesta.
  • Aj tento drobný hlodavec sa dá skrotiť. Môže tak byť kamarátom aj staršiemu dieťaťu, ktoré bude pri manipulácii s krehkým zvieratkom dostatočne opatrné.
  • Škrečky nie sú potravinoví špecialisti. Nároky na ich stravovanie nie sú nijako náročné, a krmivo pre nich zoženiete v každom dobrom obchode pre zvieratá.
  • Sú veľmi čistotné a potrebu vykonávajú väčšinou na jedno miesto. Nemusíte tak často čistiť kompletne celú klietku či akvárium. Stačí vybrať znečistenú podstielku. Avšak časť starej podstielky na mieste vždy ponechajte, aby škrečok opäť trafil na svoj ,,záchod". Prácu vám môže uľahčiť aj obstaranie špeciálneho wc pre škrečky.
  • Škrečok nie je náročný maznáčik a jeho chov aj rozmnožovanie zvládne aj úplný začiatočník.


Chov škrečka

S trochou fantázie a šikovnosti môžete svojmu škrečkovi vytvoriť skutočný ,,raj", kde si môže hrabať a preliezať sieť tunelov. Škrečok vo svojej ubikácií neznesie konkurenciu a mohli by tak, aj medzi opačným pohlavím, vznikať neustále boje, na ktoré by slabšie zviera mohlo doplatiť. Ak však chcete škrečka rozmnožovať, budete potrebovať samozrejme pár. Samičky majú ruju v štvordňových cykloch, preto môžu po odstavení mláďat ihneď počať. Či je samička povoľná k páreniu zistíme tak, že ju dáme (najlepšie večer) do ubikácie k samcovi. Ak samička nie je povoľná k páreniu, zvieratá ihneď oddelíme, aby nedošlo k poraneniu. Mladé škrečky sú schopné sa páriť už vo veku dvoch mesiacov.

Po gravidite, ktorá trvá od 15 až 16 dní, sa rodí veľké množstvo mláďat. Obvyklý počet je 5 - 12 slepých a holých škrečkov, ale výnimkou nie je ani vrh s 15 mláďatami. Preto je viac než vhodné zabezpečiť si odber už pred párením škrečkov. V starobe asi 28 dní sú mladé škrečky plne samostatné. V období po pôrode samičku nerušíme a nekontrolujeme ani hniezdo, ktoré si vyrobí. K bežnej potrave pridávame aj živočíšnu zložku. Môže sa stať, že vplyvom stresu alebo nedostatočnej výživy samica mláďatá zabije alebo aj skonzumuje. 

Ak ste sa rozhodli, že škrečok je tým správnym zvieratkom práve pre vás, je nutné mu pred jeho príchodom do domácnosti vytvoriť správne miesto k životu. Škrečky sa zvyčajne správajú v klietkach, plastových boxoch alebo akváriách. Pri výbere vhodnej ubikácie by sme mali brať na zreteľ najmä použité materiály. Tie by mali odolať sile škrečkových zubov. Základňa klietky pre škrečka nemusí byť veľká, pre jedného škrečka vystačí aj rozmer 60 x 25 x 30 cm. Škrečok vám však bude vďačný, ak bude mať dostatok miesta na šplhanie a preliezanie.

V klietke by potom nemali chýbať:

  • napájačka
  • miska na kŕmenie, najlepšie kameninová
  • materiál na vystlanie domčeka (papierové obrúsky, seno, bavlnené handry, poprípade sa dá kúpiť v zoopredajni priamo,, náplň" do domčekov pre malé hlodavce)
  • podstielka
  • domček
  • hračky
  • závesná guľa na ovocie / zeleninu
  • vetvičky na okus
  • rúrky na preliezanie ai.
  • bezpečné koliesko na behanie

Pre škrečky sú vhodné rôzne typy podstielok. Môžete použiť ako klasické hobliny, tak napríklad bukové štiepky, podstielku asan, kukuričnú podstielku ... Najvhodnejšie sa javia bezprašné hobliny. Určite však škrečok ocení rozmanitý výber materiálu na stavanie hniezd a vystlanie domčeka. Vďační vám budú aj za rolky od toaletného papiera alebo papierových utierok, kartónové škatuľky (bez izolepy, lepidlá a potlače), vetvy alebo dutá polienka.

Posledný, ale nemenej dôležitou, súčasťou spokojného života škrečka je kŕmenie.

Základ stravy tvoria rôzne druhy semien, ktoré si môžete aj sami namiešať. V priemyselne vyrábaných zmesiach sa najčastejšie objavuje slnečnica, pšenica, ovos, proso, burské oriešky atď ... Veľa majiteľov si zmes pre škrečky miešajú sami. V špecializovaných obchodoch pre zvieratá môžete zakúpiť krmivo pre škrečky vo forme granúl, ktoré je ideálne v tom, že škrečok nevyberá to, čo mu chutí najviac. Tieto granule bývajú doplnené aj o vitamíny a minerály, ktoré škrečok potrebuje. K hlodaniu môžete predkladať vetvičky ovocných stromov, špeciálne hlodacie drievka alebo lepené tyčinky. 

Škrečok nie je výhradne bylinožravec a ku svojmu zdravému vývinu potrebuje aj živočíšnu zložku stravy. Môžete pridávať cvrčky alebo aj sarančatá či kobylky.


Dôležité informácie o škrečkovi sýrskom

Veľkosť a váha: 16 - 18 cm, 85 - 180 g
Pôvod: Sýria
Vhodná ubikácia: akvárium s drátenou nástavbou, terárium, klietka
Cena: podľa farby, druhu srsti a pôvodu. Škrečka môžete získať zdarma, ale aj za 20€
Dĺžka života: obvykle 2 - 3 roky, pri dobrej starostlivosti aj viac
Aktivita: večer a v noci  


Akvamare
© 2022 Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!