4 tipy pre správny výber rýb do akvária

20.12.2024

Správny výber rýb je zásadným krokom každého akvaristu. Nevhodný výber by mohol skončiť nezdarom. Vzhľadom na to, každý druh akváriových rýb je jedinečný, tak sú rôznorodé aj preferencie na veľkosť akvária či medzidruhovú kompatibilitu. Správna kombinácia živočíchov a dodržanie našich tipov ti pomôžu udržať tvoje ryby zdravé a spokojné.


Zohľadni typ a veľkosť akvária

Akvaristika je veľmi rozmanitá a typy akvárií rozdeľujeme do viacerých skupín. Najčastejšie to sú:

  • Sladkovodné spoločenské akváriá – zvyčajne menej náročné.
  • Sladkovodné biotopové akváriá – napodobňujú prostredie z konkrétnej oblasti sveta.
  • Sladkovodné rastlinné a aquascapingové akváriá – náročnejšie a zamerané skôr na vytváranie vodných krajiniek a zaujímavých vizuálov (layoutov).
  • Brakické a morské akváriá.

Zohľadniť typ akvária neznamená len to, že si nevyberieš Nema (klauna očkatého) a nezabiješ ho v sladkej vode, ale aj to či tebou vybraný druh rýb nepotrebuje vyššiu teplotu ako máš v akváriu. A veľkosť akvária je tiež podstatná. Nevyberaj si rybu, ktorá je väčšia ako tvoje akvárium... ale teraz vážne, nevyberaj si ju. Pri každom druhu rýb na našom eshope nájdeš informáciu, v akom najmenšom akváriu sa dajú chovať a do akej veľkosti dorastajú. Minimálna veľkosť akvária im však v dospelosti už nemusí byť dostačujúca. Preto je lepšie počítať s rezervou.

Sladkovodné spoločenské akvárium sa môže stať domovom rybiek ako napríklad gupky, neonky, platy, dania, pancierničky, prísavníky alebo bojovnice. Pred kúpou je teda nutné overiť si či tieto ryby vyhovujú teplotným nárokom tvojho akvária. Príkladom biotopového akvária môže byť akvárium Malawi osadené papuľovcami.

PRÍKLADY Z PRAXE:

  • Do malých akvárií pod 30 litrov sa hodia len rybky dorastajúce max. do 2,5 cm alebo na priestor nenáročné ryby ako je bojovnica. V malých akváriách môžeš chovať aj nenáročné trpasličie krevetky – Neocaridina a drobné druhy slimáčikov napr. Clithon sp aSun - Clithon corona.
  • Do 50 litrového akvária môže okrem menších živočíchov zvoliť aj rybky dorastajúce do cca 4 – 5 cm, niektoré však môžu byť nebezpečné pre novonarodené krevetky. V takomto prípade je vhodné akvárium osadiť akváriovými rastlinami.
  • Čím je akvárium väčšie, tým existuje viac možností na kominovanie vhodných druhov živočíchov.

Kompatibilita obyvateľov akvária

Pri výbere osádky musíš vyberať spoločníkov aj podľa ich vzájomnej kompatibility, ktorú ovplyvňujú rôzne faktory. Ide o faktory ako veľkosť a členitosť akvária, povaha či veľkosť živočíchov a špecifické podmienky, ktoré si vyžadujú. Niektoré druhy rýb vykazujú rôzne typy správania – mierumilovné, dravé alebo teritoriálne. Platí pravidlo, že malé druhy rýb by nemali byť chované spolu s väčšími a agresívnejšími druhmi. Dokonca je vhodné, aby rôzne druhy obývali rôzne oblasti akvária. Výber správnych spoločníkov bude mať vplyv na zdravie jeho obyvateľov.

PRÍKLADY Z PRAXE:

  • Ideálne je kombinovať mierumilovné ryby podobnej veľkosti vhodnej pre dané akvárium, ktoré znášajú podobný rozptyl teplôt.
  • Lepšie je kombinovať menej druhov a zvoliť viac jedincov. V skupinkách sa totiž rybky zvyčajne cítia bezpečnejšie, sú menej plaché a dožívajú sa viac rokov.
  • Zohľadni pri výbere aj to, kde v akváriu sa zvyčajne daný druh pohybuje. Môžeš si vybrať 1-2 druhy dnových rybiek (pancierničkov, prísavníkov), 1-2 druhy, ktoré sa pohybujú v celom stĺpci (tetry, živorodky, razbory) a 1 druh, ktorý sa zdržiava skôr pri hladine (dania, kolizy, guramy, sekierky, polozúbky).
  • Existujú špecifické výnimky, kedy môže byť aj malá rybka nebezpečná: napríklad štvorzubec trpasličí, vrčivka trpasličia či drzé mrenky štvorpruhé alebo machové.

Počet rýb v akváriu

Pri chove akváriových rýb je nutné mať na pamäti, že akvárium nesmie byť prerybnené. Počet chovaných rýb je nutné prispôsobiť veľkosti akvária. Vyšší počet rýb v akváriu môže tvojim rybkám spôsobiť zdravotné problémy – náchylnosť na choroby a rovnako sa tým znižuje kvalita vody z dôvodu vyššieho počtu odpadových látok produkovaných rybami.

PRÍKLADY Z PRAXE:

  • 30 litrové akvárium: 10-15 menších rybiek do 2,5 cm (razbora malá, bornejská, škvrnochvostová, galaxy, ranongská alebo tetra ohnivá), 3 – 5 ks pancierničkov malých, 10 krevetiek Neocaridina ideálne jednej farby aby sa nekrížili, 3 ks slimáčiky Sun a 3 ks Slimáčiky Clithon sp.
  • 50 litrové akvárium: 2 druhy menších rýb do 4 cm po cca 10 ks (neonka modrá, tetra ohnivá, razbora espeho, dúhovka vidlochvostá/ paskai, menšie razbory), na dno 5 - 10 pancierničkov malých, alebo 3 - 4 pancierničky drobné, krevetky Neocaridina alebo Amano či Pinokio spolu cca 15 ks, Slimáčiky Sun cca 5 ks a na spestrenie napríklad sekavec priečnopruhovaný 5 ks.
  • 80-100 litrové akvárium: možností začína byť naozaj veľa, takže znova môžeš skombinovať 2 druhy húfových rybiek, k nim doplňujúce ryby ako menšie cichlidky (ramirezky, apistogramy), labyrintky (kolizy, guramy) alebo živorodky (gupky, molly, mečúne). Na dne môžu byť stredne veľké pancierničky. Pri krevetách a slimákoch môžeš ísť do väčších veľkostí, pretože väčšie ryby začínajú byť pre trpasličie krevetky nebezpečné.
  • 200 a viac litrové akvárium: Je na tvojej fantázii, akú osádku si nakombinuješ, no odporúčame držať sa pri 6 - 7 vhodných druhoch rýb + 3 - 4 iné druhy k nim vhodných živočíchov.

Pridávanie nových spoločníkov

Akvárium sa odporúča zarybňovať v 2 až 3 fázach. Pri nových málo zabehnutých akváriách je vhodnejšie pridávať rybky v menšom množstve postupne. Pridaním veľkého počtu rýb naraz by sa mohla narušiť ešte krehká rovnováha. Nitrifikačné baktérie by nestíhali premieňať dusikaté látky a mohol by rýchlo narásť ich obsah vo vode. To znamená zníženie prirodzenej obranyschopnosti živočíchov alebo otravu, dusenie alebo až priamy úhyn.

Výber rýb a ostatných živočíchov do akvária je kreatívnou, ale aj zodpovednou úlohou. Každý druh má svoje špecifické potreby a aj zaujímavé vlastnosti, takže môžeš vytvoriť jedinečné prostredie a zároveň sa naučiť viac o svete pod vodou. Veríme, že tieto informácie ti pomôžu pri vytváraní zdravého akvária. Držíme ti palce.


Akvamare
© 2022 Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!