Kedy a ako prikrmovať vonkajšie vtáctvo? 

09.11.2022

Zima je pomaly za rohom a vy rozmýšľate čo bude so zvieratkami, ktoré sú tam, za našimi oknami? Či sa im dá dopomôť a uľahčiť tieto chladné mesiace ? Povieme si o vtáčikoch, ktoré našú pomoc s prikŕmením vrelo

Kedy začať s prikrmovaním?

Prikrmovať začíname v zimných mesiacoch počas obdobia, keď teploty klesnú pod nulu, nasneží, pretrvávajú dlhotrvajúce mrazy alebo sa tvorí poľadovica na konároch stromov. Aj počas zimy sa však objavia dni, kedy sa oteplí a nastane odmäk a intenzitu kŕmenia môžeme znížiť. Naopak keď udrú silné mrazy, môžeme to naším operených hladošom trochu uľahčiť. Veľmi dôležité je však spomenúť obdobie kedy s prikrmovaním prestať. Tak ako väčšina druhov zvierat, tak aj spevavce, ktoré u nás zimujú, si veľmi rýchlo zvyknú na jednoduchý spôsob získavania potravy z kŕmidiel a môžu trochu "zlenivieť". S príchodom jari začína vtáctvo viac spievať, roztápa sa sneh, predlžujú sa dni a to je pre nás signál aby sme skončili s dokladaním krmiva v kŕmidlách.

Kde prikrmovať?

Výber lokality by sme si mali dobre premyslieť. Aby sa u vás operení návštevníci nielen dobre najedli, ale ešte sa aj cítili v bezpečí, dôkladne vyberte, kam kŕmidlo umiestnite. Najlepšie sú pokojné a tiché miesta, kde nebudú rušené. Vyhýbajme sa blízkosti frekventovaných ciest a veľkých presklených plôch. Ak máme kŕmidlo na záhrade, je tiež dobré aby v blízkosti neboli kroviny alebo niečo, čo môže poskytovať úkryt predátorom, predovšetkým mačkám.



Čím prikrmovať?

Najvhodnejšou a najdostupnejšou voľbou sú všetky druhy slnečnice. Tá sa môže kombinovať aj s inými semenami, ktoré sa dajú kúpiť hotové ako zmes pre vonkajšie vtáctvo. Ďalšou obľúbenou variantou je loj. Vhodné sú aj kúsky jabĺk alebo jarabiny, ktoré nemusia prísť len do búdky, pokojne sa môžu rozvešať aj na vetvy stromov okolo kŕmidla.

Obľúbená potrava u niektorých druhov:

Drozdy, chochláče - jablká, rôzne plody
Sýkorky, brhlíky, kôrovníky - slnečnica, loj, tuk, varené nesolené nekorenené mäso, oriešky, ovsené vločky
Vrabce, strnádky, pinky - pšenica, drvená kukurica, jačmeň, slnečnica
Stehlíky - slnečnica, proso, mak, repka olejná
Hrdličky záhradné - pšenica, drvená kukurica, jačmeň

Čomu sa vyhnúť?

Nikdy vtáctvu neponúkajme pečivo, aj keď ho s chuťou žerú, môžeme im tým spôsobiť nemalé problémy, pretože pečivo v žalúdku vtáctva kvasí. Rovnako by sme sa mali vyvarovať soleným, koreneným, praženým a údeným potravinám. Zabudnite aj na misku s vodou - do kŕmidla nepatrí! Vtáky by sa v nej mohli vykúpať a namočiť si periem ktoré by v zime zmrzlo a vtáčik by neprežil.

Je dôležité myslieť aj na hygienu a drevenú vtáčiu reštauráciu z času na čas vyčistiť: odstráňte trus a zvyšky starého jedla. Len tak sa vyhnete plesniam a možným infekciám a vytvoríte pre vtáčiky miesto, kam sa budú rady vracať a vy ich budete môcť pozorovať až do jari.

,,Vtáctvo a lesné zvieratká sa Vám poďakujú...


Akvamare
© 2022 Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!