Kedy a ako začať s výcvikom šteniatka?

12.06.2024

Máte doma malé šteňa a riešite, či už je správny čas začať ho cvičiť? Je to malý Úžasňák, ktorý urobí všetko, čo vám na očiach uvidí, a tak máte motiváciu učiť nové a nové veci? Kedy je ten správny čas začať, aké cviky by mali byť medzi prvými, s čím naopak počkať a na čo v žiadnom prípade nezabudnúť? To sú otázky mnohých majiteľov prvých psov a my vám ich v nasledujúcom článku zodpovieme.

Musí sa naučiť počúvať vs. nechajte šteňa dospieť

Často sa ohľadne výchovy aj výcviku psov stretnete s radami ako "začnite hneď", alebo naopak "doprajte psovi šteňacou obdobie a cvičte až neskôr". Na prvý pohľad si rady protirečí, z iného uhla pohľadu však majú obaja pravdu. Každý sa však zaoberá niečím máličko iným - výchovou a výcvikom.

Výchova psa a výcvik psa - aký je medzi pojmami rozdiel?

Oba pojmy sa často prelínajú, napriek tomu sa dajú od seba odlíšiť. Výchova psa je naučenie bežného spolužitie psa s človekom v jednej domácnosti. Spadá sem naučenie samoty, keď pán odchádza do práce. Byť v pokoji, aj keď sa okolo niečo deje, ale psa sa to netýka - teda napríklad na chodbe zrovna niekto prešiel a nie je potreba na neho štekať. Naučenie psa, že nábytok nie sú super hračky na hryzenie, ale niečo, čo v byte je a malo by byť v rovnakom stave aj za pár rokov. Medzi dôležité učenie týkajúce sa výchovy patrí samozrejme aj venčenie, teda že miesto pre venčenie je mimo váš byt. Ak nechcete, aby pes spal s vami v posteli, musíte ho naučiť, kde je jeho miesto pre odpočinok, a aj to je výchova.

A čo teda spadá pod výcvik psov? Kadejaké cviky, triky a tréningy na psie športy. Základné cviky, ktoré učia mnoho majiteľov psov, ako je sadni, ľahni, k nohe. Ale aj rôzne psie kusy, ktoré ľudí pobavia, ako je podávanie packy, váľanie sudov, panáčkovanie pod. Do výcviku psov spadá aj trénovanie špecifické pre psie športy, čo môže byť ťahanie v záprahu, strapateniu, učenie prekážok, práca na nestabilnom povrchu a mnoho ďalšieho.

Kedy začať cvičiť psa?

Pojmy medzi výchovou a výcvikom sme si už vysvetlili. Poďme sa teda pozrieť na to, kedy začať. U výchovy platia vyššie spomínaná rada - začnite hneď. Od prvej chvíle, kedy šteňa uzrie svetlo sveta, začne liezť, hrýzť, hrať sa atď., Je vychovávané. Počas prvých 8 týždňov života je spravidla vychovávané iba svojou matkou. Chovatelia do toho často nezasahujú, prispôsobia podmienky pre život šteniat tak, aby im nezničila byt a nebolo nutné im čokoľvek zakazovať. U viacpočetných vrhov by bolo pomerne nereálne všetky tieto situácie podchytiť. Ak sa však matke šteniat niečo nepáči, napríklad, že ju hryzú, keď chce mať pokoj pre chvíľku odpočinku, začne na šteňatá vrčať, ceniť zuby apod. Nechce im ublížiť, iba využíva komunikačné signály psov. Aj malé šteňa sa týmto učia komunikovať so psami a zároveň je vychovávané.

Od prevzatia šteňaťa do nového domova je ďalší výchova už na majiteľovi. Ak teda nechcete, aby vám šteňa ohrýzali nohy alebo nábytok, začnite to riešiť okamžite! Dôvod je jednoduchý. Šteňa sa hrá, skúša, čo všetko je určené k hre. Je na vás mu ukázať, čo naozaj hračka je a čo naopak má nechať bez povšimnutia. Ak by ste si hovorili "je to ešte šteňa, ono ho to prejde\", mohlo by sa stať, že čoskoro budete riešiť, ako ho nežiaduce správanie odnaučiť. A verte, že stopnúť správanie v zárodku u šteňaťa je jednoduché, ale odnaučiť niečo dospelého psa, ktorému správanie roky prechádzalo, bude naozaj oriešok. Bude potrebné oveľa viac času, dôslednosti a trpezlivosti.

S výcvikom to nie je tak akútne, ten môže naozaj počkať. Ak 3mesačný šteňa nevie ľahni, nie je to nič neobvykléo, ak to nevie ani 3-ročný pes, nie je to problém. Mnoho majiteľov sa bez tohto povelu zaobíde. A aj dospelého psa môžete povel ľahni hravo naučiť.

Šteňa je vhodné naučiť povel sadni. Nemusí to nutne zvládať na slovné povel, pokojne mu pomôžte navádzaním. Prečo je to ale dobré dobré? Máte naučené jedno správanie, kedy pes musí byť v pokoji na mieste. Bude sa vám hodiť napríklad vo chvíli, keď nechcete, aby po vás pes skákal (prišla návšteva, skáče po hračke, čo nesiete v ruke, alebo po miske s jedlom, ktorú mu chystáte). Jednoducho v takýchto situáciách počkáte, až sa pes upokojí, posadí sa a potom mu ešte len budete venovať pozornosť alebo dáte to, čo chce. A tým sa dostávame k tomu, kedy sa výchova s výcvikom prelína. Niektoré cviky potrebujete aj kvôli výchove - typický je povel sadni, bež na miesto, poď pomaly pri nohe a nájdu sa aj mnohé ďalšie. Rozdiel je v tom, že vo výchove je potreba, aby pes vedel cvik väčšinou v konkrétnej situácii a s akoukoľvek pomocou (napr. Chôdza pri nohe len na vodítku). Oproti tomu pri výcviku je vyžadované, aby pes vedel cvik na povel, v rôznych situáciách a s ťažšími kritériami. Ak zostaneme pri chôdza pri nohe, potom pes má byť na vodítku aj na voľno, nesmie vás predbiehať, mal by vám pozerať do očí, očakávať, čo bude ďalej, zvládať zmeniť smer - cvik má viac kritérií, ktoré si strážime.

Neponáhľajte s výcvikom šteňaťa - nechajte ho dospieť

Ak zostaneme pri výchovy, pravdepodobne nenájdeme nič, čo by šteňa nesmelo robiť. U výcviku je však veľa činností, s ktorými je vhodné počkať. Ide o cviky, ktoré sú najmä fyzicky náročné na pohybovú sústavu psa. Je teda potrebné, aby pes najprv dospel, aby sa správne vyvinul pohybový aparát psa a potom ho môžeme zaťažovať zložitejšími cviky. Medzi spomínané cviky patrí napr. Pravidelné skákanie, ťahanie na postroji, panáčkovanie.

Nájdu savšak aj veci, ktoré je možné robiť so šteňaťom či mladým psom a je to príprava pre budúce výcvik. Najväčším takým základom je hra - záujem o hračky, hra s jedlom - hrou budujete vzťah so psom a potom sa vám bude spoločne lepšie cvičiť. Pre rôzne psie športy nájdete vždy nejaké základy, ktoré je vhodné učiť - sebakontrolu, uvedomovanie si vlastného tela, ponúkanie správanie (tzv. Shaping), výdrž. Ak máte v budúcnosti zálusk na nejaký psie šport, ale ste začiatočník, oslovte trénermi už so šteňaťom a poraďte, ako môžete psa pripravovať predtým, než sa pustíte do samotného výcviku.

Ako začať s výcvikom psa?

Keď už sa chceme pustiť do tej výcvikové časti, je dobré mať na pamäti pár pravidiel, najmä, ak sa do výcviku púšťame s mladými psami.

  • Výcvik pomocou hry. Všetok výcvik by mal byť zábavný, preložený mnohých odmenami a hrou.
  • Začínajte pomaly. Postupujte po malých krôčikoch, nechcite po psovi hneď to najťažšie.
  • Unavený pes sa nič nenaučí. Pokiaľ bude na psovi vidieť únava, nebude premýšľať a výcvik príde nazmar. Robte lekcie krátke, len pár minút, nech myslenie psa zostane po celý čas zapojené a nepríde k útlmu.
  • Skončite v najlepšom. Pravidlo, ktoré sa strašne ťažko dodržiava. Keď to psíkovi ide, chcete viac a viac, baví vás to a chcete sa posunúť. Lenže potom prichádza únava a nič ďalšie už psík nezvláda vymyslieť a z krásnej lekcie sa stáva nešťastie. Nenechajte to tam dôjsť, keď sa niečo naozaj podarí, vezmite to ako posledný pokus a okamžite cvičenie ukončite! Zabudnite na myšlienku \"ešte raz\", vo chvíli, keď vás to napadne, je pravý čas to ukončiť ihneď.

Aké cviky sú vhodné pre začiatok?

Už sme spomenuli, že sa vám bude hodiť povel sadni aj u malého šteňaťa. Aký je však ten prvý cvik, ktorý by ste mali naučiť? Skúste sa nad tým najprv sami zamyslieť, než budete čítať ďalej, a túto otázku si zodpovedať. Berte to tak, že ako prvý budete učiť to, čo je pre vás najdôležitejšie, to, čo chcete mať u vášho psíka perfektné.

Tak aký cvik je to u vás? U mňa je to pozornosť môjho psa. Ako natrénovať pozornosť? Povedala by som, že je to taký súhrn niekoľkých cvikov. Ak by som mala povedať naozaj jeden jediný cvik, jediný povel, potom je to privolanie - reakcia na meno.

Ak chcete chodiť so psom na prechádzkach na voľno, je to dôležitý povel pre všetky situácie - uvidí mačku, psa, zver a bude potrebné ho zavolať, bez privolanie nemôže behať na voľno.

Privolanie môžete zlepšiť aj ďalším cvičením. Napr. očným kontaktom alebo hrou so psom. Existuje súbor hier, tzv. Přivolávačské hry, ktoré sú zamerané práve na to, aby pes chcel na privolanie bežať okamžite za vami. A práve tieto hry je možné hrať už s malými šteniatkami.

Akvamare
© 2022 Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!